Շախմատային փառատոն Ազգային ժողովի այգում
Հուլիսի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի այգում կազմակերպվել է «Շախմատային ծիծեռնակներ» փառատոնը՝ նվիրված Շախմատի միջազգային օրվան: Շախմատի միջազգային օրը տոնում են 1966 թվականից: Տոնի ստեղծման գաղափարն հղացել է Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻԴԵ) որը հիմնադրվել է 1924 թվականի հուլիսի 20-ին՝ Փարիզում: Ըստ ՖԻԴԵ-ի որոշ տվյալների՝ աշխարհում հաշվառվում է 605 միլիոն մեծահասակ, որոնք անընդհատ շախմատ են խաղում:
Խորհրդարանում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ավելի քան 120 շախմատասեր երեխաներ ու պատանիներ Հայաստանի տարբեր մարզերից ու Սփյուռքից:
Շախմատային փառատոնին ներկա է եղել եւ խաղերի ընթացքին հետեւել Նորվեգիայի Շախմատի ֆեդերացիայի նախկին փոխնախագահ Վիբեկե Էկելանդ Գրոննը:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը կարեւորել է Շախմատի միջազգային օրվա շրջանակում Ազգային ժողովի կողմից կազմակերպված միջոցառումը՝ նշելով, որ այն նպատակ ունի նպաստելու Հայաստանում շախմատի առավել տարածմանն ու զարգացմանը:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ նման միջոցառումները շարունակական են լինելու, եւ խորհրդարանը տարատեսակ մրցաշարերի միջոցով խրախուսելու է սպորտի տարածումը:
Մրցաշարն անցկացվել է 7 տուրով. յուրաքանչյուր պարտիայի համար տրվել է 10 րոպե ժամանակ:
Խորհրդարանի գեղատեսիլ այգում մի քանի ժամ շարունակ ընթացել է աշխարհի ինտելեկտուալ խաղի սիրահարների մրցապայքարը, որի արդյունքում մթնշաղին առաջին երեք տեղերն համապատասխանաբար զբաղեցրել են պատանի շախմատիստներ Ռոբերտ Փիլիպոսյանը՝ առաջին տեղ, Ռոբերտ Մուրադյանը՝ երկրորդ տեղը, իսկ երրորդ տեղն զբաղեցրել է Բենիկ Ագասարովը:
Մրցաշարի հաղթողներին շնորհավորել եւ մրցանակներ, պատվոգրեր ու շնորհակալագրեր է հանձնել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը: Փառատոնը լավագույնս կազմակերպելու եւ անցկացնելու համար շնորհակալագրերի են արժանացել մրցավարներ Տիգրան Գասպարյանը, Գեւորգ Մուրադյանը եւ Վահագն Խաչատրյանը:
«Շախմատային ծիծեռնակներ» մրցաշարի կազմակերպմանն աջակցելու համար ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից շնորհակալագիր է ստացել նաեւ Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Նորայր Քալանթարյանը:

Chess Festival in National Assembly Park
On July 20, Chess Swallows Festival dedicated to the International Chess Day was organized in the RA National Assembly Park. The International Chess Day has been celebrated since 1966. The International Chess Federation (FIDE), founded on 20 July 1924 in Paris, had the idea of creating the holiday. According to some FIDE data, 605mln adults in the world play chess all the time.
The RA NA deputies, more than 120 chess loving children and juniors from different marzes of Armenia and Diaspora took part in the event organized in the parliament.
The former Vice President of the Chess Federation of Norway Vibeke Ekeland Gronn attended the chess festival and observed the procedure of the games.
Welcoming the participants the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Mkhitar Hayrapetyan has highlighted the event organized by the National Assembly within the framework of the International Chess Day, noting that it has a goal to promote the further dissemination and development of chess in Armenia.
According to the Chair of the Committee, such events will be continuous, and the parliament will encourage the dissemination of sport through various kinds of tournaments.
The tournament was held in seven rounds, ten minutes was given for each match.
In the picturesque park of the parliament the contest of the intellectual game lovers of the world went on for several hours, as a result of which, the first three places respectively occupied junior chess players: Robert Piliposyan – the first place, Robert Muradyan – the second place, and Benik Agasarov – the third place.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Mkhitar Hayrapetyan congratulated the contest winners and handed over prizes, diplomas and letters of appreciation. The arbiters Tigran Gasparyan, Gevorg Muradyan and Vahagn Khachatryan were given Letters of Appreciation for organizing and holding the festival at best.
The Executive Director of Yerevan Chess Federation Norayr Kalantaryan also received a Letter of Appreciation by the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport for supporting the organization of the Chess Swallows Tournament.