Շախմատային փառատոն Ազգային ժողովի այգում
Հուլիսի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի այգում կազմակերպվել է «Շախմատային ծիծեռնակներ» փառատոնը՝ նվիրված Շախմատի միջազգային օրվան: Շախմատի միջազգային օրը տոնում են 1966 թվականից: Տոնի ստեղծման գաղափարն հղացել է Շախմատի միջազգային ֆեդերացիան (ՖԻԴԵ) որը հիմնադրվել է 1924 թվականի հուլիսի 20-ին՝ Փարիզում: Ըստ ՖԻԴԵ-ի որոշ տվյալների՝ աշխարհում հաշվառվում է 605 միլիոն մեծահասակ, որոնք անընդհատ շախմատ են խաղում:
Խորհրդարանում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ավելի քան 120 շախմատասեր երեխաներ ու պատանիներ Հայաստանի տարբեր մարզերից ու Սփյուռքից:
Շախմատային փառատոնին ներկա է եղել եւ խաղերի ընթացքին հետեւել Նորվեգիայի Շախմատի ֆեդերացիայի նախկին փոխնախագահ Վիբեկե Էկելանդ Գրոննը:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը կարեւորել է Շախմատի միջազգային օրվա շրջանակում Ազգային ժողովի կողմից կազմակերպված միջոցառումը՝ նշելով, որ այն նպատակ ունի նպաստելու Հայաստանում շախմատի առավել տարածմանն ու զարգացմանը:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ նման միջոցառումները շարունակական են լինելու, եւ խորհրդարանը տարատեսակ մրցաշարերի միջոցով խրախուսելու է սպորտի տարածումը:
Մրցաշարն անցկացվել է 7 տուրով. յուրաքանչյուր պարտիայի համար տրվել է 10 րոպե ժամանակ:
Խորհրդարանի գեղատեսիլ այգում մի քանի ժամ շարունակ ընթացել է աշխարհի ինտելեկտուալ խաղի սիրահարների մրցապայքարը, որի արդյունքում մթնշաղին առաջին երեք տեղերն համապատասխանաբար զբաղեցրել են պատանի շախմատիստներ Ռոբերտ Փիլիպոսյանը՝ առաջին տեղ, Ռոբերտ Մուրադյանը՝ երկրորդ տեղը, իսկ երրորդ տեղն զբաղեցրել է Բենիկ Ագասարովը:
Մրցաշարի հաղթողներին շնորհավորել եւ մրցանակներ, պատվոգրեր ու շնորհակալագրեր է հանձնել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը: Փառատոնը լավագույնս կազմակերպելու եւ անցկացնելու համար շնորհակալագրերի են արժանացել մրցավարներ Տիգրան Գասպարյանը, Գեւորգ Մուրադյանը եւ Վահագն Խաչատրյանը:
«Շախմատային ծիծեռնակներ» մրցաշարի կազմակերպմանն աջակցելու համար ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից շնորհակալագիր է ստացել նաեւ Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի գործադիր տնօրեն Նորայր Քալանթարյանը:

Шахматный фестиваль в парке НС
20 июля в парке НС был организован фестиваль “Шахматные ласточки”, посвященный Международному дню шахмат. Международный день шахмат празднуется с 1996 г. Идея учреждения праздника принадлежит Международной федерации шахмат (ФИДЕ), основанной 20 июля 1924 г. в Париже. По данным ФИДЕ, в мире около 605 млн. постоянно играющих в шахматы взрослых.
В мероприятии приняли участие депутаты НС, более 120 детей и подростков – любителей шахмат из различных областей Армении и Диаспоры.
На шахматном фестивале присутствовала и следила за играми бывший вице-президент Шахматной федерации Норвегии Вибеке Экеланд Гронн.
Приветствуя участников, председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян подчеркнул важность мероприятия в НС в рамках Международного дня шахмат, отметив, что цель – способствовать наибольшему распространению и развитию шахмат в Армении.
По словам М.Айрапетяна, подобные мероприятия будут постоянными, и парламент путем таких конкурсов будет поощрять распространение спорта.
Турнир прошел в 7 туров – на каждую партию было отведено 10 минут.
Занявших первые три места шахматистов – Р.Пилипосяна, Р.Мурадяна, Б.Агасарова – поздравил и вручил   им призы председатель профильной комиссии М.Айрапетян.
За успешную организацию и проведение фестиваля удостоились благодарственных грамот арбитры Т.Гаспарян, Г.Мурадян и В.Хачатрян.
За содействие организации турнира “Шахматные ласточки” благодарственной грамоты Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта удостоился исполнительный директор Шахматной федерации Еревана Н.Калантарян.